úterý 16. září 2014

Jak se spolehlivě vyhnout poplatkům OSA?

Zahlédl jsem dnes pozvánku Pirátské strany na jakousi akci podporující svobodnou hudbu a neplacení "výpalného" společnostem typu OSA. Svobodná hudba umělců nezastupovaných těmito společnostmi jistě je jedno řešení aktuální situace. Ale nabízí se ještě jedno, ještě výhodnější, ještě levnější, ještě jednodušší. Jmenuje se...


... ticho. Ano, jmenuje se ticho. Žádná hudba.

Když se nalézáme v krajině, kam nedoléhá (alespoň částečně) hluk civilizace, zpočátku to shledáváme podivným, později velmi osvěžujícím, no a nakonec velmi trpíme, když se zase do té civilizace vrátíme a naše uši jsou opět vystaveny randálu, hluku, lomozu a rachotu.

Jakoby nestačily přirozené zvuky, které civilizační život vyluzuje - tedy tak lahodné věci jako sbíječky, cirkulárky, silné motory s heligonem místo výfuku - my si naše už tak přetížené životní prostředí zaplevelujeme dalším zbytečným hlukem. Hudbou.

Hudba je samozřejmě ušlechtilá věc, organizovaný zvuk, zpravidla příjemný na poslech, jenže když se mísí s tím civilizačním hlukem, tak jen přispívá k rambajsu a k tomu, aby si naše uši ani na chvíli neodpočinuly.

A tak se přimlouvám za to, aby hudba zněla jen tam, kde je pro to skutečné opodstatnění. Aby zněla tam, kde se muzika poslouchá "na plný úvazek" - na koncertech, na zábavách, na různých lidových trachtacích, veselicích a poutích (i když na poutích by stačila jedna píseň na km2, nikoli jedna píseň na atrakci/stánek). Není nutné, aby zněla hlasitá hudba v restauracích, barech, v nákupních centrech, v čekárnách u doktora. Není nutné, aby byla používána jako kulisa. Neznám nikoho, kdo by šel do hospody za účelem poslechu Evropy 2 nebo jiného Impulsu.  Onehdá v jedné hospůdce duněla na plné pecky stanice, která kromě neskutečně sračkoidní muziky každých 15 minut přinášela aktuální informace z českých silnic a dálnic. Nikoho to tam nezajímalo, ale dunělo to tak, že mi na talíři nadskakovaly knedle.

Samozřejmě znám takové ty marketingové studie o tom, že dynamická hudba v obchodě typu X nebo uklidňující hudba v obchodě typu Y vede k nárůstu spontánních nákupů o Z %, ale to není můj (zákazníkův) problém. Ostatně, dobré služby a kvalitní zboží přinášejí ještě větší nárůst nákupů, netřeba k tomu pouštět Helenu Vondráčkovou.Spoustě zbytečné hudby a zbytečného hluku i tak neunikneme. Stalo se to součástí znečištění životního prostředí. Ano, životní prostředí neznečišťujeme jen odhozeným vajglem, vyplivnutou žvejkačkou nebo v lese pohozenou PETkou. Znečišťujeme ho i kraválem a ještě za možnost působit kravál platíme organizacím typu OSA. Takže jestli jste provozovatel nějakého veřejného zařízení a řešíte, jak za poplatky tohoto typu ušetřit, zvažte kromě svobodné hudby i svobodné ticho.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Toto je soukromý prostor, v němž vládne despotický majitel blogu, který si tímto vyhrazuje právo neslušné či obtěžující komentáře mazat a jejich autory pověsit za koule do průvanu - a to bez ohledu na jejich pohlaví.