pondělí 29. července 2013

VyVolení - a co já na to?

Tento rok se na obrazovky vrací reality show VyVolení. Je to moje srdcovka, s prvními třemi ročníky jsem byl poměrně úzce spjatý, ovšem vzhledem k tomu, že pracuju pro konkurenční televizi, se na letošním ročníku VV nebudu nijak podílet. Projekt ale budu bedlivě sledovat, protože jako fanoušek reality show jsem samozřejmě zvědavý, nakolik se povede návrat "kontejnerovek" (tj. reality show, kde je zavřena skupina osob na malém prostoru a bez přísunu informací zvenku). Taky jsem zvědavý, jestli se štáb poučil z dřívějších chyb a nedopustí se jich v tomto ročníku znovu. Rizik je totiž opravdu hodně.

Naprosto zásadní jsou tyto věci: • Přirozený cast - tedy hráčské obsazení. Jasně se ukázalo, že i když diváky zdánlivě zajímají extrémy, ve hře pak mnohem raději sledovali "normální lidi v nenormálních situacích". Skupina by měla být velmi dynamická, ale složená z co "nejobyčejnějších" lidí. A pnutí by postupně mělo vznikat z jejich odlišných názorů. Není potřeba dávat do Vily vizuálně výrazné typy, jako se stalo v prvním českém Big Brotheru. Mnohem důležitější je, když ve skupině budou protiklady. Těžký konzervativec s absolutním liberálem. Obsedantně čistotný člověk se špindírou. Inteligent s širokým přehledem a tupoun, kterého zajímá jen fotbal a pivo. Hlučný jedinec s někým, kdo miluje ticho a klid. A pak je jen nechat spolu žít, ono se to všechno vyvrbí samo. Scénáře jednotlivých dní bych stavěl vyloženě podle toho, jací lidé se dostanou do Vily. Jako dramaturg bych si zjistil maximum  jejich názorech a hodnotových žebříčcích a pak bych se snažil stavět denní úkoly tak, aby ti dva protikladní lidé přicházeli často do styku jak jako soupeři, tak jako partneři (ve smyslu "společně musí splnit nějaký úkol"). V té rozdílnosti povah se skrývá obrovský potenciál a štáb to vše musí zmapovat a maximálně využít.
 • Žádné celebrity - proboha, žádnou matku Štikovou, žádnou Krampolovou, Bartošovou ani nic
  Tomio ve VV (foto: idnes.cz)
  podobného. Dokonce ani žádnou "normální" celebritu. Nechte tyhle ksichty bulváru a nedávejte je do reality show, jen by se to zničilo. Nějakou celebritu maximálně na hodinku na dvě jako hosta. Něco jako byla Vendula Svobodová nebo Tomio Okamura (v době, kdy to ještě nebyl takový brouk Pytlík).

  EDIT: výjimkou by mohl být pouze celebritní start, jaký byl v Maďarsku. Tj. do Vily se nastěhovaly celebrity, které pomohly show rozjet, ale ve chvíli, kdy bylo zvoleno dost normálních soutěžících, tak celebrity Vilu opustily a do hry nastoupili klasičtí soutěžící. To by se akceptovat dalo. Zajímavý nápad jsem četl v jedné diskuzi - že by se nově příchozí mohli s celebritami setkat a hlasovat o tom, která z nich by zůstala ve hře jako skutečná soutěžící. Problém je, že by s tím všechny nasmlouvané celebrity musely být předem srozuměny, že jim "hrozí" to, že ve Vile zůstanou třeba celé tři měsíce a tudíž nebudou moci dostát jiným závazkům.
 • Nenápadné zásahy štábu - štáb by měl být co nejméně nápadný a měl by dění ve Vile jen lehce usměrňovat. Dát větší volnost soutěžícím, aby si program dělali sami, méně jim nařizovat. Ano, mohlo by to znamenat, že soutěžící nebudou dělat nic, jen se válet a nebude to divácky atraktivní. Ale i to se dá snadno ovlivnit, například jídlem. Pokud nebudou soutěžící nic dělat, dodal bych jim paletu balené vody a denně pár bochníků chleba a nic víc. Čím víc by fungovali, tím pestřejší stravu by nalézali ve skladu.
 • Tajné úkoly - tajné úkoly k tomuto formátu patří. Tj. některý z hráčů dostane úkol, o kterém ostatí nevědí. On ho musí splnit, pokud možno tak, aby ostatní nevěděli, že šlo o zadání od štábu. Pozor, tohle vyžaduje jednak dobrého scenáristu, který vymyslí neprvoplánový úkol, jednak správně formulované zadání a jednak dobrého hráče, který nebude mít od první chvíle na čele napsáno "hele, dělám tajný úkol". Tajné úkoly by měly být dlouhodobějšího (vícedenního) charakteru, měly by být trochu náročné a neměly by být tupé. Nejhorší bylo, když někdo dostal za úkol políbit všechny ostatní ve Vile, vylezl ze Zpovědnice a okamžitě začal všechny honit s našpulenou pusou. Přitom podobný úkol byl zadán v jednom zahraničním Big Brotheru, kde ho aktér plnil po celý týden a opravdu nenápadně. Vždycky si počkal na chvíli, kdy ta pusa bude působit co nejpřirozeněji a vyplyne ze situace. Velký bratr mu postupně "odškrtával" splněné pusy. Problém byl jen s jedním mužem, kterého soutěžící nemohl dostat do žádné situace, kdy by pusa byla ospravedlněná... takže soutěžící nakonec přišel s tím, že sehrajou nějaké divadlo a vše zmanipuloval tak, aby on hrál Romea a onen muž Julii. Přičemž mu během hry vlepil tu pusu a měl splněno.
 • Žádný alkohol - naprosto nekompromisně bych vyloučil alkohol z celé soutěže. Není nic trapnějšího a ubožejšího, než zavřít chudáky ve Vile, nechat je vystresovat, pak jim dát chlast a natočit je, co vyvádějí ožralí. Je to ponižující a nedůstojné a myslím, že štáb nemá nic takového zapotřebí. Osobně bych jim alkohol vůbec nedopřával, pouze hojnost nealkoholického piva.
 • Omezení informací zvenku - velký problém všech řad VyVolených. K soutěžícím se velmi často dostávaly informace zvenku o tom, jak si který soutěžící vede. Nesmyslné tahání soutěžících špalírem diváků (při cestě z Vily do Duelu) vedlo jen k tomu, že se soutěžící dozvěděli, jak na tom jsou. Ještě horší to bylo v případech, kdy nemocní VyVolení jeli k lékaři - nezřídka jim byl poskytnut takový informační servis, že se pak dotyční ve hře dostali velmi daleko jen na základě toho, že správně pracovali se svojí nebo cizí oblíbeností/neoblíbeností u diváků. Samozřejmě, když si soutěžící najdou způsob, jak se k těm informacím dostat, tak jim fandím. Je to součást strategie. Ale štáb by si to měl ve vlastním zájmu ohlídat.
 • Dezinformace zvenku ano - pravda zvenku do Vily proudit nesmí, ale chytře podané dezinformace ano. Optimální k tomu byly Noviny VyVolených - jakýsi dvojlist ve stylu bulvárního magazínu, kde bylo několik nezávadných zpráv z dění venku + vzkazy fanoušků. Samozřejmě řádně cenzurované a s vloženými dezinformacemi štábu, které vyvolávaly v soutěžících marné nadšení (když to ze vzkazů od fanoušků vypadalo na masivní podporu některého soutěžícího) nebo naopak smutek (když se o někomu vůbec nepsalo). Je ale potřeba s tím pracovat citlivě a opatrně. Manipulovat, ale přitom dbát na jeden metr a nezvýhodňovat ani znevýhodňovat jednotlivé soutěžící.
 • Netlačit na sexuální strunu - stačí si projít historii. Co diváky nejvíc zaujalo? Brečící Vladko,
  Hysterka Vladko (foto: idnes.cz)
  stříhající si vlasy. Hádka Reginy s ostatními. Petr Zvěřina z Václaváku (je takový, nebo to jen hrál?). Kutil Milan, sestavující pro ostatní různé hry a kratochvíle. Regina a zabíjení ryb. Emil Zajac a jeho herecké etudy. A jeho svatba ve Vile. René s hasičákem. Hádka Vladka a Luise a vůbec ty chvíle, kdy byl Vladko psychicky na dně. Tohle byly věci, na které diváci koukali s otevřenou pusou a o kterých nejvíc diskutovali. Nějaké Miss mokré tričko nebo nahé sprchování - no... ze začátku na to lidi klikli, pár pubišů u toho pohonilo, ale jinak to žádný poprask nezpůsobilo. Diváci reality show chtějí zkrátka vidět poctivé nefalšované emoce, ne kozy. Fakt. Nedělejte z toho další Hotel Paradise. I z nočních kamer lidi víc zaujal Hranáč s nasazenou prasečí hlavou, než nějaké techtle pod dekou.
 • Kamery na internet - v televizi je k vidění jen sestřih, ale pravověrní fanoušci by rádi viděli vše, co se ve Vile děje. Já osobně jsem seděl ve štábu u Vily a nezřídka sledoval VyVolené 12 hodin denně. A dobře vím, co všechno se do sestřihu nedostalo. Ne proto, že by to režisér a dramaturg nechtěli použít. Prostě ten čas denního sestřihu je omezený a všechno se tam nevejde. Vždy se muselo vybrat jen několik věcí, které se sestříhaly a ostatní holt spadlo ve střižně pod stůl. Já jsem se ve svých rekapech snažil popsat právě i to dění, které nebylo v televizním sestřihu a sami fanoušci také sledovali internetové kamery a psali si vlastní online reportáže. Toto (kamery na netu, ideálně zdarma nebo za velmi nízký poplatek) je rozhodně nutné zachovat. Televize by se měla zbavit zbytečného paranoidního strachu "když to dáme na net, lidi nebudou koukat na televizi". Když to nebude na netu v HD rozlišení, diváci se večer rádi podívají na sestřih s lepším obrazem i zvukem.
 • Zkrátit nezáživné rituály - kdo zná VyVolené, ví, o čem mluvím. "Dojděte pro tabuli, přivezte
  "Housenka" Jindříšek (foto: idnes.cz)
  tabuli, dojděte pro kufr s obálkami a šátky, proveďte palcování, odvezte tabuli..."  Rituály související se Zúčtováním jsou sice důležité pro hráče, ale pro diváka je to nebetyčná nuda. Byl bych pro, aby se buď ty rituály silně zkrátily, nebo se Zúčtování dělalo offline, tj. odehrálo by se třeba 3 hodiny před odvysíláním sestřihu v televizi (po jeho dobu by se mohly dočasně vypnout netové kamery), pak by naběhla parta střihačů a rychle to dala dohromady a večer by se odvysílala zhuštěnější forma Zúčtování, kde by scházelo to vození tabule, nošení kufru, rozdávání propisek a podobné otravné zbytečnosti.
 • Žádná zvířata - podmínky ve Vile nejsou vhodné pro život žádných jiných živých tvorů kromě soutěžících a členů štábu. Vím, o čem mluvím a v jakém zdravotním stavu skončila štěňátka ze druhé řady VV - a to jim nikdo ze soutěžících nijak vědomě neubližoval. Štáb to myslel dobře, ale těch skrytých úskalí tam bylo příliš mnoho.
 • Žádné výlety mimo Vilu - soutěžící se upsali na tříměsíční pobyt ve Vile a tu by neměli opustit. Žádné odměny typu "výlet na motokáry" ani nic podobného by se rozhodně nemělo konat. Výjimkou, která se mi líbila, byl "výlet balónem" - ve skutečnosti jeřáb zvedl koš vysoko nad Vilu, aby se vybraní soutěžící mohli rozhlédnout po okolí a vidět víc, než zdi a okna Vily. Nemělo by se konat ani to, co se běžně dělo ve VV3, tedy lezení na střechu a komunikace s kolemjdoucími lidmi. A samozřejmě ani žádné charitativní výlety do dětských domovů. Něco pro charitu můžou udělat, ale bez výletu. Opět by se k soutěžícím mohlo dostat příliš mnoho informací zvenku.
 • Více záběrů ze Zpovědnice - Zpovědnice je místnost, ve které VyVolení komunikovali se štábem, většinou s dramaturgyní projektu. Svěřovali se se starostmi, problémy, zdravotními komplikacemi, ale
  Martin Hranáč (foto: bleskove.cz)
  také tam dostávali různé úkoly a obecně informovali štáb a diváky o svých pocitech ze hry. Osobně bych uvítal, aby v sestřizích bylo více "intimních" zpovědí VyVolených - a tím intimním nemyslím nic erotického. Třeba Martin Hranáč, který se ve Vile neustále předváděl, ve Zpovědnici odkládal svoji masku extrovertního blázna a odkryl citlivého člověka, který se snaží ve Vile dělat to, co slíbil divákům při výběru (tj. že bude dělat show) a netuší, jestli to lidi venku vnímají dobře nebo ne. Musím říci, že jsem Hranáče viděl v těchto situacích několikrát a SILNĚ jsem na něj změnil názor a myslím, že mu dodnes mnoho lidí křivdí. Na druhou stranu on tu masku blázna používá neustále. Je to křehký a velmi nejistý člověk, který tu nejistotu maskuje a doufá, že mu ta maska pomůže přežít.
 • Neměnit pravidla - velká bolístka snad všech českých reality a talentových show. Pravidla nejsou nikde zveřejněná, nic není jasného, štáb není ve svých rozhodnutích konzistentní, občas nepokrytě někomu nadržuje a když diváci a fanoušci remcají, svede se to na interní knihu pravidel a nařízení držitele licence. Ale tak to fungovat nemá. Vše by mělo být maximálně transparentní a vždy by měl každý vědět, co smí, co nesmí a co mu za to hrozí. A stejný metr pro všechny. A neměnit pravidla za pochodu. A neodpouštět nic ze začátku (žádné "pro tentokrát jsme vám to odpustili, ale příště bububu"). Porušení pravidel má vždy vést k trestu.
 • Nápady, ne peníze - české štáby se často vymlouvají na to, že nemají tolik peněz a proto jejich show nemohou být tak atraktivní, jako ty zahraniční. Nesouhlasím. To, co kontejnerovou show dělá zajímavou jsou čistě soutěžící a nápaditý nenásilný scénář. Na což nejsou potřeba žádné extrémní peníze. Jen štěstí, dobří scénáristé a soudný dramaturg. Dobrý nápad dokáže i bez drahých rekvizit a velkých nákladů vygenerovat zajímavou podívanou.

Franta může kdekoli a kdykoli. I ve Vile.

Jsem na VyVolené zvědavý, jsem také zvědavý, jestli se tam dostanou některé velmi zajímavé osoby (konkrétně za tohoto účastníka se velmi přimlouvám) a ačkoli se to obvykle nedělá, tak i jako blízký spolupracovník konkurenční televize přeju tomuto projektu úspěch, protože bych byl rád, kdyby se u nás kontejnerovky dělaly dál a kdyby třeba Nova po letech složila reparát a udělala opravdu povedeného Big Brothera. Lidi i možnosti by na to měla.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Toto je soukromý prostor, v němž vládne despotický majitel blogu, který si tímto vyhrazuje právo neslušné či obtěžující komentáře mazat a jejich autory pověsit za koule do průvanu - a to bez ohledu na jejich pohlaví.