neděle 3. února 2013

Jak si přeprogramovat mozek a za měsíc být šťastný

Mám takovou lehce zvrhlou zálibu v motivačních knihách a článcích. Vlastně s nimi mám jen dva problémy. Zaprvé - řada autorů tyto knihy (typu "Žij lepší život a vydělávej prachy jako Bill Gates") plodí jen proto, aby jejich prodejem vydělávali prachy jako Bill Gates a mohli pak žít lepší život. Zadruhé - řada autorů těchto knih má mesiášský komplex a přála by si, aby se celý svět změnil podle nich, aby všichni žili modrým životem Jaroslava Foglara a aby všechno bylo čestné a sportovní. Ale pak se tam najde i řada autorů, kteří prostě přicházejí s dobře míněnou radou a ty, čtenáři, ber, nebo nech být.  Takový přístup mám rád a s takovým přicházím i v tomto svém blogpostu.

Titulek jsem mu samozřejmě dal notně nabubřelý, ale na druhou stranu, není tak daleko od pravdy. Opravdu vám dnes chci nabídnout jednu techniku, díky níž se můžete během relativně krátké doby začít cítit lépe (a to poměrně dlouhodobě). Naučil jsem se ji asi před patnácti lety a přiznám se, že jako bytostný optimista jsem ji ani moc nepotřeboval. Sám jsem si ale její funkčnost ověřil a za ty roky už jsem ji nabídnul více lidem. Někteří ji dotáhli do úspěšného závěru, někteří to vzdali na cestě, ale mám opravdu hodně kladných ohlasů (od těch dotáhnuvších) a ověřeno, že to skutečně funguje.


30 dní, večer co večer


Napřed stručně, o co půjde. Nechce se po vás nic obtížného. Jen si denně - každý večer - zapsat do sešitu tři krátké fráze nebo věty. Také se po vás chce trocha všímavosti během dne. A pak se po vás chce trocha disciplíny - tj. abyste to večerní zapisování skutečně poctivě dělali večer co večer, neodkládali to na druhý den, nevynechávali to a podobně. Zabere to minutu, maximálně dvě. Po dobu třiceti dnů. Ano, je potřeba vydržet to dělat třicet dnů, den co den, protože jedině tak se povede přeprogramovat mozek.

Přeprogramovat mozek? Proboha proč?


Po měsíci bude každý z vás šťastný.
Návyky, zlozvyky, to jsou věci, které jsme dělali nebo zažili tak často, že se staly pevnou součástí naší osobnosti. Tímto způsobem je možné mozku vnutit leccos. Dokonce ho i vymýt. Nebo mu tisíckrát říci lež a on jí uvěří. No a nebo mozek naučit něco užitečného, třeba cizí jazyk, pletení nebo básnické formy. Technika, kterou vám dneska nabízím, vám pomůže zintenzivnit vnímání pozitivních podnětů. Tedy - váš mozek bude primárně "naladěný" na vnímání toho pozitivnějšího, hezčího kolem vás. A to nikoli pozitivního podle nějakého sluníčkového aštarošeranovského mustru, ale pozitivního podle vás, podle vašeho cítění. Celá technika plně respektuje každého člověka a nevnucuje mu žádné cizí názory a myšlenky. Je to velmi svobodná technika, založená na tom, co se vám líbí, co máte rádi, čemu dáváte přednost. A vnímání těchto věcí je během třiceti dnů provozování této techniky zesilováno. To je jediný cíl této techniky. Prostě jen to, co máte rádi, uvidíte zřetelněji, více si to uvědomíte a zároveň se to naučíte intenzivnějí vnímat i nevědomě.

Co je potřeba?


Fakt toho není moc.

 • Malý sešitek nebo pár listů papíru (budete potřebovat provést cca 90 zápisů; řekl bych, že každý z nich nepřekročí jeden řádek). 
 • Propisku, tužku nebo pero nebo cokoli jiného, co zanechává trvalejší stopu na papíře. Ano, dalo by se to psát v editoru na počítači, ale nedělejte to, prosím. Buďte v tomto případě "analogoví". 8^)
 • Dále něco, co vám každý večer připomene, že máte provést zápis. Upomínka v mobilu je asi ideální záležitost. 
 • Hodí se cokoli, co vám pomůže odfiltrovat negativní vjemy. Například nedívat se na televizní noviny, nečíst bulvár, nechodit mezi blbce a podobně. Divili byste se, jak jen samotné odstřižení se od negativistického zpravodajství v tomto směru pomáhá (a opravdu důležité zprávy se k vám dostanou i tak).
 • Jakž takž fungující paměť. Nebo si prostě noste diář, papírek, mobil s možností poznámek. Ale myslím si, že to v pohodě zvládnete bez pomůcek.

Každý večer tři zápisy

Po měsíci bude každý z vás šťastný.

Co po vás tedy tato technika chce? Každý večer, třeba před spaním, před sexem, před večerníčkem nebo jak se vám to hodí, si vezměte ten papír a písadlo a na tři samostatné řádky si napište tři pozitivní věci, které se vám ten den staly. Tři různé (neopakujte nic, co už jste jednou zapsali) věci. Nevěřte tomu, že se vám žádné nestaly. Nehledejte nic "obrovského" a "důležitého". Může to být naprostá kravina. Co jsem tam míval já? Třeba že jsem prošel kolem pekařství a dýchla na mě úžasná vůně čerstvého chleba. Nebo že na poště seděla za přepážkou slečna s opravdu kouzelným úsměvem. Nebo že jsem si po delší době dal své oblíbené jídlo. Nebo že hráli v rádiu písničku, se kterou mám spojené krásné vzpomínky. Nebo že jsem nečekaně potkal někoho, koho mám rád. Nebo že začalo pršet až pět vteřin poté, co jsem dorazil domů. Nebo že jsem během dne narazil na něco, co jsem si vyfotil a z čeho bude krásná fotka. Nebo že mě někdo za něco pochválil. A tak dále. 

Každý z nás denně zažívá mnoho pozitivních věcí, aniž by si to uvědomil. Zkuste na to zavzpomínat a zapsat si tři, které z nějakého důvodu považujete za důležité, které vás nějak oslovily. Tři dohromady dáte, věřím vám. Když jich dáte dohromady víc, nepište je všechny. Napište si tři a ty ostatní si prostě jen vybavte v hlavě, ještě jednou se z těch okamžiků potěšte a pak je zase odložte - třeba je znovu zažijete (a zapíšete) zítra nebo v jiný den.

Nebuďte zbytečně "upsaní". Popište vše jen několika slovy. Tak, abyste si to - až to sami za nějaký čas budete číst - dokázali vybavit. Není potřeba psát "Dnes jsem šel kolem pekařství U Rohlíčkovejch a krásně z něj voněl čerstvý chleba" - stačí si zapsat "vůně chleba z pekařství". Věřte, že si později vzpomenete i na to konkrétní pekařství a možná se vám vybaví i ta vůně, jako byste ji zrovna cítili.

Negativní věci ignorujte


Nevím o nikom, kdo by nebyl schopen každý den (i když má fakt den blbec) dát dohromady tři pozitivní věci. Důležité je nenechat se znechutit negativními věcmi. "Jak mám mít radost z vůně v pekařství, když jsem cestou zmokl jak debil! Jak se mám radovat, že celý den svítilo sluníčko na modré obloze, když se v Horní Dolní převrátil vlak a je tam X mrtvých!"  - a tak dále. Prďte na ty negativní věci. Vezměte je jako fakt... OK, stalo se to, ale vašim úkolem je zapsat si věci pozitivní a tak si je zapište bez ohledu na věci negativní.


Další dny jsou jednodušší


S každým dalším dnem to bude jednodušší a jednodušší. Večer zjistíte, že máte deset, patnáct pozitivních zážitků a že je spíš problém vybrat z nich ty tři, které si zapíšete. Až těch zápisů budete mít aspoň polovinu, tj alespoň 35-45, tak se jimi občas pročítejte. Přečtěte si, co jste všechno od začátku této techniky už prožili, uvědomte si, že je to jen výběr, že to dokonce není všechno.Taky si uvědomte, že některé z těch popsaných věcí ve skutečnosti prožíváte častěji. Zapsat jste si to mohli jen jednou, ale třeba je to něco, co prožíváte denně. Ke konci této techniky třeba zjistíte, že jsou dny, kdy zažíváte desítky těchto drobných pozitivností. Akorát jste si to dříve moc neuvědomovali.


A je tu třicátý den. Co teď?


Po měsíci bude každý z vás šťastný.
Jak jsem napsal výše, techniku je nutné provádět den co den po dobu třiceti dnů. Můžete i déle, klidně pokračujte, pokud vás to baví. Ničemu to nevadí. Těch třicet dní je doba, za kterou si mozek zvykne na novou věc, kterou jste po něm chtěli. Vy jste po něm celou dobu chtěli zvýšenou vnímavost na pozitivní věci. Aby večer bylo co zapsat. Vy jste ty věci nevyvolávali. Ani jste jim nechodili naproti. Ony se vám prostě normálně děly a vy jste si jich všímali. Nic víc, nic míň. Akorát jste během toho měsíce naučili mozek, aby si toho všímal.

A to je efekt celé té techniky. Najednou jste vnímavější k pozitivním věcem. Uvědomujete si spoustu drobných krás kolem sebe. Uvědomujete si, že některé zdánlivě rutinní a fádní záležitosti vám nejednou přinesly radost. Ověřte si to ve svých vlastních zápiscích. Zjistíte, že se vaše pocity štěstí a pohody zvýšily. Neříkám, že to bude nějaký supermegahyperobří efekt. Že najednou PUM! a všechno bude jinak. Ne, tahle technika je decentní a jejím smyslem není udělat z vás jiného člověka. Jejím smyslem je pomoci vám v dnešním světě, který zveličuje negativa a bagatelizuje pozitiva (a je to zejména práce médií), abyste si to srovnali na tu správnou úroveň. Abyste se naučili sami vnímat ta pozitiva, o kterých se mlčí, protože vražda nebo nahatá herečka prodá noviny lépe. V médiích příliš mnoho pozitivních věcí nenajdete (a když, tak to budou nějaké napůl vykalkulované dojáky) a tak prďte na média (nebo neprďte, ale nepřikládejte jim zbytečně velký význam) a vnímejte si to hezké sami.

Přiznám se ale, že když jsem byl v posledních dnech této techniky, tak u mě občas k tomu PUM! docházelo. Tedy v tom smyslu, že jsem se občas zastavil a nemohl se přestat divit tomu, jak to že jsem si dříve neuvědomoval tolik věcí, ze kterých mám radost. Ta technika vám trochu odhalí, že některé samozřejmosti už si ani neuvědomuje a přitom pro nás tolik znamenají.

Ten papír se zápisy nevyhazujte. Nechte si ho někde relativně po ruce a čas od času si ho přečtěte. Slouží to k "refreshnutí" mozku, k občerstvení toho, co v mozku udělala ta technika.


3 komentáře:

 1. Chlape, asi se k tomu dokopu :)
  Od pondělí každý večer přemýšlím: "Co bych si dnes napsal?" A na tři kousky jsem se nedostal ani jednou.
  Manželka i šéf projektu SA se shodují, že jsem apriori negativní člověk. Už dlouho se s tím snažím něco dělat, ale vždy mi to vydrží jen chvíli.
  Tak zkusím Tvůj recept. Uvidíme, zda se podaří mě posunout. Ale jako nápad mi to zní fakt dobře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proto jsem zdůraznil, že se nemá jednat o nic "velkého". Že opravdu stačí nějaká drobnost, která se ten den povedla. Nechce se mi věřit, že by se takové věci nenašly. Ale samozřejmě celý tenhle recept je právě určen lidem, kteří mají trochu problém ty pozitivní věci vnímat.

   Pokud vím, tak ty pracuješ v nemocnici, že? Lidé, co dělají v nemocnici, bývají otupělí - což nemyslím špatně 8^) ... je to ten druh otupělosti, který umožňuje smiřovat se se smutnějšími stránkami lidského života; který umožňuje smířit se s tím, že některým sebesympatičtějším pacientům nebylo pomoci a podobně. Je to užitečná otupělost, sloužící k tomu, aby se člověk nezbláznil. Bohužel to má trochu vedlejší účinek v tom, že to otupění je takříkajíc paušální. Padni komu padni - takže otupění funguje jak proti věcem negativním, tak proti pozitivním. Takový hodně přísný firewall.

   Možná bude trochu obtížné, najít takové pakety, které tím firewallem prolezou. Ale je důležité to nevzdávat a každý den si něco napsat. Nedaří se první den dát dohromady tři věci. OK, tak aspoň dvě, ať není papír prázdný. Ono se to v dalších dnech zlepší. Člověk si třeba uvědomí, že něco, co mu první den připadalo "nehodné zápisu", je vlastně docela príma věc a pozitivní záležitost. A šup, už to bude na papíře. Dobré jídlo, velká čtenost článku, úsměv manželky, setkání se zajímavým člověkem, dobrá zpráva v médiích, vtip, co pobavil, překonání nějakého osobního rekordu (ať už jde o běhání, geocaching nebo Angry Birds). Fakt jsou toho tuny, co denně zažíváme a vůbec si neuvědomujeme, že to jsou pozitivní věci. Bereme je neutrálně nebo jako samozřejmost. Tak snad to za měsíc bude lepší. 8^)

   Vymazat
 2. Uf, jsem se nějak odmlčel :)
  Ale 1. března jsem začal a hodlám pokračovat.

  Ano, pracuji v nemocnici, nicméně - naštěstí - jen jako technický pracovník. S pacienty přijdu do kontaktu zcela minimálně.
  Ale je pravda, že když jsem nastupoval do "své" první nemocnice, což je cca 15 let nazad, tak jsem některé věci hodně prožíval. Hlavně JIPky mě docela nenaplňovaly dobrým pocitem - leckdy jsem nad tím, co jsem viděl, přemýšlel i několik večerů.
  A postupně jsem fakt nějak otupěl.
  Dnes, když jdu plnou čekárnou centrálního příjmu, kde leží potlučení pacienti, nebo když jsem teď byl na JIPce, kde na mne volal nějaký starý pán, tak už to umím odfiltrovat a vlastně i nevnímat. Nevím, jestli je to dobře, nebo špatně, ale vystihl jsi to přesně - je to takový firewall.

  Od toho prvního dne mám zatím skóre 3-3-2-3 dobré věci.
  Manželka mě podporuje, protože zatímco ona je takové "sluníčko" (nikoli ale "sluníčkový člověk" jako Táňa Fischerová :-D), já jsem spíše takový nevrlý mrzout.
  Rozhodně máš pravdu v tom, že si leckdy ty dobré věci vlastně ani nepřipouštím.
  No, budu informovat, jak pokračuji :)

  OdpovědětVymazat

Toto je soukromý prostor, v němž vládne despotický majitel blogu, který si tímto vyhrazuje právo neslušné či obtěžující komentáře mazat a jejich autory pověsit za koule do průvanu - a to bez ohledu na jejich pohlaví.