úterý 29. ledna 2013

Jak to jde bez sociálních sítí? (+FAQ)

EDIT 31.1. - na konci přidány další odstavce.

Jsou to dva dny, co mi jeblo v makovici (IMHO z dobrých důvodů) a zrušil jsem účty na třech sociálních sítích. Twitteru mi příliš líto nebylo, na něm jsem beztak nebyl aktivní a přiznám se, že ani po několika letech nechápu, co na něm lidem tak vyhovuje, že ho pořád používají. Pro mně byla jeho omezení příliš... eh... omezující. 8^)

Pak tu byl Facebook. Tam jsem se před zrušením zamýšlel víc. Mám tam celou řadu známých, se kterými jsem si psal rád. Mám tam... přesněji - měl jsem tam lidi, na něž žádný jiný kontakt nemám. Odříznutím Facebooku jsem odříznul i je. Také jsem tam měl lidi, na které sice kontakt mám, ale kteří tam vkládali pro mne zajímavý obsah. Například příbuzní a blízcí přátelé tam dávali fotky. Můžu se k nim dostat jinak, můžou mi je třeba poslat mailem nebo mi dát odkaz přímo na album. Ale už v tom ani z mé, ani z jejich strany není ta bezpracnost.


No a nakonec krok nejtěžší. Zrušení Google+ profilu. Jelikož služby Googlu denně aktivně používám, bylo mi toho profilu líto. G+ považuju za skvělou věc (byť v mnoha ohledech překvapivě nedotaženou). Ale taky mi zabíral nejvíc času a ani žádné čachrování s kruhy a omezování streamů mi moc nepomohlo (nebo prostě nevyhovovalo). Pokud jsem v uplynulých dnech měl nějaké pochybnosti o tom mém kroku, pak se takřka bez výjimky týkaly G+ a v následujících dnech budu řešit nějaké alternativní způsoby, jak se dostat k zajímavému veřejnému obsahu z G+, aniž bych měl G+ účet. Tj. nějakým způsobem "odebírat" příspěvky konkrétních lidí. Ale nějakou formou, podobnou jako RSS, tj. jednostranný odběr bez mých reakcí (protože s reakcemi bych byl tam, kde jsem byl).

S G+ je tu ještě ten problém, že Google ho tlačí jako centrum svého světa. Mít všechny Google služby a nemít G+ účet, s tím se příliš nepočítá. Tedy technicky to samozřejmě možné je, ale je s tím spousta pruzení.

Schází to?

No jéje. Kdybych měl spočítat, kolikrát jsem za poslední dva dny čučel ve svém prohlížeči na přihlašovací stránku socsítě, nedopočítal bych se. Nezrušil jsem v browseru různé rychlé volby, které na ty sítě vedly, takže občas automaticky kliknu ve Speed Dialu na G+ nebo FB a až pak si uvědomím, jak to je.

Je to trochu sžíravý pocit. Jsem trochu na trní a říkám si "Co se tam asi probírá?", případně drsnější "Co se tam asi probírá beze mě?", nebo úplně nejhorší "Co se tam asi probírá beze mě o mně?" Ovšem s tím se musím smířit. Prostě se tam něco děje, lidé čtou a píšou a já se toho neúčastním. Je to pro mě nezvyklé a už z tohoto pojmenování vyplývá, že si prostě musím zvyknout. Přeprogramovat mozek, což pár dní potrvá.

Cheat npkc?

Na jednom rameni mi sedí andílek a říká "Dobře děláš, Scalexi, jen tak dál."  Na druhém mi sedí čertík a do druhého ucha hučí: "Nemá to cenu! Kašli na to, vlez tam!"  A protože mozek je sviňa, tak mi sám vede myšlenky směrem, kde je mít nechci. Třeba že si jako založím účet se jménem Pepa Novák a budu chodit na socsítě tajně. No ale to bych si fakt pomohl. 8^) Jediné, co budu chtít, je ten odběr zajímavých lidí z G+, protože třeba psychologicko sociologické články od +Peter Lelovič bych si nerad nechal ujít (a nevím, jestli je bude v plném znění publikovat na svém blogu).


F.A.Q.

Přišlo mi mailem pár dotazů a konstatování. 

Že jestli to jako znamená i konec mých rekapů různých talentových a reality show. No to ani omylem. Desátého února startuje nová SuperStar a já budu opět psát jak zběsilý několikrát týdně. Jen si to holt budete muset najít sami a nebudu nosit linky až pod čumec na všechny socsítě. Určitě tady na blogu upozorním na to, kde budou mé články k nalezení.

Že jestli ten konec nesouvisí s tím, že jsem podporoval ve volbách Karla, který prohrál. No to ani omylem. Někdo vyhrát a někdo prohrát musel. Že mě to nakrklo, to zas jako jo. Ale o tom napíšu nějaký další blogpost, to tady řešit nebudu. Zkrátka souvislost voleb a mého socsíťového konce nehledejte, není tam. 

Že nevydržím bez zpětné vazby. No, je pravda, že jsem ji vždycky docela potřeboval. Tak to teď v rámci pokusu zkouším se zpětnou vazbou notně omezenou. Například minulý i tento blogpost nemá povolené komentáře. Pro mě dřív něco nemyslitelného.

Že za chvíli potupně přilezu zpátky. No, už v minulém článku to nevylučuju. Teda nemyslím si, že by to bylo za chvíli. Ale časem možná ano. Nicméně spolu s účtem zmizela i má historie, takže by ten návrat byl trochu obtížnější. Taky bych musel znovu dohromady dávat své kruhy a friendlisty a skupiny a podobné věci. Úmyslně jsem si to trochu ztížil, aby ten návrat nešel tak snadno (například jsem si změnil FB heslo na náhodné, které si nepamatuju, abych se do účtu omylem nepřihlásil a nezrušil tak probíhající deaktivaci, která trvá 14 dní).

EDIT 31.1. - Že jestli jako budu místo socsíťování teď každé dva dny psát, jak jsem na tom. No... ono je to fakt podobné tomu kouření. Čerstvý nekuřák to taky vždycky prožívá a svěřuje se a sdružuje se s podobně postiženými a tak podobně. Záda polepený nikotinovými náplastmi, v hubě nikotinové žvýkačky a v ruce pro všechny případy nikotinový inhalátor. Tak já to teď mám podobně. Jen ten socsíťový absťák řeším na blogu a na diskusácích.

EDIT 31.1. - Že jestli si jako myslím, že to byl rozumný krok, to odstřižení se. Nu, nebyl. Pochopitelně v dnešním internetovém světě je pro grafomana, milovníka virtuality a nadšeného diskutéra takové odstřižení tím nejpitomějším krokem, co může udělat. Ale musel jsem to udělat (sekyrokýv, sekyrokýv)... Musel jsem si rázně udělat čas na jiné věci. Pozvolna to nešlo, to už jsem zkoušel a neobstál jsem, takže to beru z druhé strany. Věnuju (a budu se věnovat) trochu jiným věcem a poté, co si vytvořím nové návyky, se můžu pozvolna vracet k netovému diskutování. To už ale s vědomím toho, že si to tolik času nezaslouží.

EDIT 31.1. - Největší negativa, která mi odříznutí od sítí zatím přineslo? Kromě toho, o čem už jsem psal, je to nemožnost se na něco zeptat. Každou chvíli jsem na G+ prováděl "crowdsourcing", tedy dotázání se širokého publika na nějakou problematiku za účelem vysoce pravděpodobného získání odpovědi. Dále je to propagace. Socsítě mají neskutečnou sílu v šíření jakékoliv informace. Můj článek o konci socsíťování si přečetlo cca 1300 lidí (a to jsem jen poslal odkaz devíti lidem). Tento můj článek s FAQem už jsem nijak nepropagoval a dosud si ho přečetlo 108 lidí. Jsem docela zvědavý, jak budu propagovat některé své budoucí články a plkance. Na to ty sítě byly sakra dobré.

Kdyby mi v budoucnu přišel nějaký další dotaz, který si žádá veřejné zodpovězení, ještě ho sem doplním.