pondělí 10. prosince 2012

Můj pohled: Koho budu volit?


Tak se v poslední době zamýšlím nad presidentskými kandidáty a tím, koho budu volit a vypadá to, že nakonec si budu vybírat mezi Roithovou a Schwarzenbergem. Což možná překvapí, protože oba jsou proeurounijní a konzervativní, zatímco já tíhnu k liberálnějšímu pojetí a z EU bych vystřelil tak rychle, jak by to jen šlo. Co mě tedy vede k volbě takových kandidátů?


Myslím si, že president coby politická persóna by měl být spíše konzervativní. Vztah budoucího presidenta k EU mi samozřejmě není úplně volný, ale nemyslím si, že na tom nějak záleží. Současný president je poměrně dost protiunijní a nemám pocit, že by se to na české politice nějak výrazněji projevilo - kromě momentů, kdy Klaus dělal vofuky s podpisem nějakých dokumentů. Domnívám se tedy, že prounijnost budoucího presidenta není tak významná, aby mi to zabránilo takového člověka volit.

Za mnohem důležitější považuju určité morální poselství, které president ponese. Doufám, že by mohl trochu v tomto směru ovlivnit českou politiku. Přinést do ní trochu slušnosti a mravnosti.  

Je mi samozřejmě líto, že se Schwarzenberg trochu "ušpinil" Kalouskem, ale president je nadstranický a dělá v politice něco úplně jiného než předseda nějaké strany. Ostatně Roithová je lidovkyně a lidovce já jsem taky nikdy moc nemusel. Ale mám pocit, že teď jsou takoví lidé v politice opravu potřeba. Nemyslím lidovci obecně, myslím konkrétně Roithovou a Schwarzenberga.

Jistě že na nich najdu spoustu věcí, které mi vadí. Ty jsem našel i na Havlovi a Klausovi a smířil jsem se s nimi bez problémů. A o to víc jsem oceňoval to, co se mi na nich líbilo. 

Nemyslím si, bohužel, že by moji dva zvolení kandidáti měli nějak velkou šanci, ale já jsem vždycky volil podle svého aktuálního přesvědčení a ne podle nějakých kurzů sázkových či politických kanceláří. Takže v prvním kole vyberu s největší pravděpodobnosti z oněch dvou jmenovaných, no a ve druhém kole se nechám překvapit tím, koho předvybere lid a uvidím, jestli se do volební místnosti vypravím i v dalším týdnu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Toto je soukromý prostor, v němž vládne despotický majitel blogu, který si tímto vyhrazuje právo neslušné či obtěžující komentáře mazat a jejich autory pověsit za koule do průvanu - a to bez ohledu na jejich pohlaví.