sobota 3. listopadu 2012

Neplkanec: Chci si vytunit televizi. Jak na to?

Tento blogpost není plkanec, není to žádné vyjádření mých ušlechtilých názorů, alébrž prosté tahání rozumů z vás ostatních. Takový crowdsourcing. Tentokrát na téma TELEVIZE a domácí videoserver. Uvažuju o tom už delší dobu a rád bych se pohnul od úvah směrem k činům. Nepochybně něco podobného řešilo více lidí a já doufám, že buď najdu někoho, kdo na netu zveřejnil své řešení, nebo budu alespoň nasměrován na nějaké diskuze či články, které mi pomohou si leccos ujasnit, případně které mi naznačí, o jaké výrobky, služby a programy se mám vůbec zajímat.

O co mi tedy jde? Na své domácí televizi chci sledovat:

 • televizní vysílání (DVB-T) přes televizní kartu
 • DVDčka
 • CDčka (poslech)
 • MP3 (různé módy přehrávání - vše od jednoho autora, přehrávání celých složek, podle žánru  a podobně)
 • všeliké DIV-Xy a XVIDy a podobnou žoužel, včetně čitelných titulků (nastavitelná velikost, písmena s kontrastními okraji pro případ bílých titulků na bílém pozadí)
 • fotografie (nezdeformované)
Kromě toho bych rád
 • používal timeshifting (moje TV ho neumí), tedy možnost pauznout živé vysílání a nechat si ho načítat do paměti po dobu, kdy nebudu u televize
 • nahrával televizní vysílání pro pozdější zhlédnutí
 • nahrával jeden televizní kanál, zatímco čučím na druhý (kdyby šlo nahrávat oba, bylo by to ještě lepšejší)
 • frontend srozumitelný tříletému dítěti i osmdesátileté babičce - musejí být schopni pustit si televizi, přepínat kanály a vlézt do nějaké knihovny médií a spouštět věci odtud. A samozřejmě i používat ten timeshift a nahrávání u živého vysílání
 • server odklidil někam z dohledu a v obýváku měl pouze televizi a nějaké rozhraní pro ovládání dálkovým ovladačem. Pokud by byl server tichý a nenápadný, na odklizení bych netrval.
 • měl server, který bude poměrně energeticky úsporný, poběží nonstop. 
O něco výše píšu, že bych rád DVDčka a CDčka. To není úplně přesné. Ba naopak, tato média bych chtěl zcela odstranit z používání a to tak, že po zakoupení DVD či CD bych dané médium ihned převedl na harddisk a spouštěl ho výhradně z něj (ten převod si budu dělat na své mašině, tj. nemusí to umět ten domácí videoserver). Důvodem je existence malého dítěte v domácnosti a následně existence škrábanců a upatlanců na všech médiích, které se dítku dostanou do rukou. Proto bych rád originální CDčka a DVDčka ihned převedl do počítače a média bezpečně uklidil z dosahu. 

K převedeným souborům bych měl rád pohodlný přístup přes nějakou knihovnu médií. U DVDček bych chtěl zachovat kompletní strukturu (menu, kapitoly, více audiostop a podobně). U CDček a MP3 bych uvítal nějakou příjemnou vizualizaci (a vypisování údajů z mp3-tagů). 


Budu rád za jakoukoli dobrou radu k tématu. Hardware, software, upozornění na zapeklitosti a podobně.

Díky. 8^)

1 komentář:

 1. Tak jak to mam ja (nesplnuje uplne tve potreby, pac na televizi v realnem case nekoukam vubec):
  U TV (u mne teda projektor, ale to je asi egal) mam AV receiver (pro 5.1 dekodovani) a WD TV Live HD + Apple TV (oboje je totalne tiche, pac v tom neni pohybliveho vubec nic).
  WD TV:
  - prehrava MKV, DivX, titulky
  - umi naladit online televizi (nepouzivam) pres IP stream ze serveru
  - prehrava samozrejme nahrane veci z televize
  - funguje jako UPNP server pro posilani hudby na nej z PC
  - asi to umi i fotky (nepouzivam)
  Apple TV
  - zpristupnuje archivy ceskych TV (PrimaPlay, iVysilani apod.)
  - AirPlay z iPad/iPhone
  - iTunes Match
  No a na pude (tedy naprosto z doslechu) je maly server s vmWare ESXI, kde je vse ulozeno (FreeNAS) a ktery umi nahravat a streamovat TV (DVBViewer). To se ovlada pres web (takze muzes mimo domov schedulovat nahravani TV).
  Z tveho pohledu to neumi timeshift TV, jinak vse. Ovladani vseho je jednoduche, ale je toho hodne, takze nekteri clenove domacnosti pouzivaji jen neco. Na prvni pohled to vypada draze, ale AppleTV i WD TV stoji 2.000 Kc, takze nejdrazsi byl ten server, ktery ale pouzivam na tolik jinych veci, ze se bohate vyplatil.

  OdpovědětVymazat

Toto je soukromý prostor, v němž vládne despotický majitel blogu, který si tímto vyhrazuje právo neslušné či obtěžující komentáře mazat a jejich autory pověsit za koule do průvanu - a to bez ohledu na jejich pohlaví.