neděle 14. října 2012

Můj názor: Proč volit i nevolitelné strany

Když nám ve schránkách přistanou obálky s volebními lístky, většinou neodoláme a projdeme si všechny kandidátky, ať už z jakéhokoli důvodu. Někdo se aktivněji zajímá o politiku, někdo je zvědavý na první místa na kandidátkách, někdo hledá své známé a někdo si třeba jen vyhledává srandovní jména nebo neobvyklé profese. Často se také podivujeme, jaké různé strany vznikly a ucházejí se o naši přízeň. Také si říkáme, že některé z nich nemá cenu volit, protože jsou "nevolitelné" - ne pro špatný program, ale protože si lidé myslí, že jejich podpora bude tak malá, že stejně neobdrží žádný mandát a mnohdy ani finanční státní podporu. V tomto krátkém blogpostu budu takovému názoru oponovat.
Ve volbách do krajských zastupitelstev jsem volil neparlamentní stranu. Doufal jsem v celkově mnohem lepší výsledek, ale byl jsem předem smířený s tím, že k žádnému zázraku dojít nemusí. Stejně se budu chovat ve všech následujících volbách. Už nikdy nebudu volit velkou stranu jen proto, že je velká a tudíž dostatečně mocná na provedení všemožných změn. Už nikdy nebudu volit menší zlo. Budu volit tu stranu, jejíž množina názorů bude mít s množinou mých názorů největší průnik. Bez ohledu na to, zda to bude strana s mamutím aparátem nebo jen pár strejců, co se dalo dohromady kvůli pár společným myšlenkám.

Někdo může namítat: "Když zvolíš pidistranu, tak tvůj hlas propadne. To k těm volbám ani nemusíš chodit."

To je ale velký omyl. Ten hlas nepropadne. Jednak přispěje k celkové volební účasti (která je tragická a zaplaťpámbů za každého člověka, který se obtěžuje jít k volbám a projevit svůj názor). Jednak přispěje k tomu, aby ostatní strany měly o krapítek procent méně. Při současné volební účasti je i pár hlasů docela znát.  U takových komunálek stačí mnohdy jen pár desítek hlasů, aby určitá strana doslova ovládla obec na čtyři roky. U současných voleb jsme těm stranám svojí nízkou účastí dali na hraní nejen obec, ale celý kraj.

No a třetí a podle mě nejpodstatnější věc: ta případná pidistrana se potřebuje dozvědět, že má podporu. I když nevyhraje, tak každý hlas, který dostane, bude její členy motivovat k další politické práci. Představte si morálně čistého člověka s velkými ideály, který založí politickou stranu, jež by mohla v české politice trochu zčeřit vlny toho zasmrádlého rybníka. A ten pak zjistí, že jeho strana dostala deset hlasů, což byly hlasy nejlepších kamarádů a nejbližší rodiny. Takový člověk pak okamžitě ztrácí motivaci se v politice o cokoli dalšího snažit. A v rybníce se dál budou přiživovat bezskrupulózní kariéristé a amorální zrůdy.

To je ten důvod, proč před volbami pečlivě pročítám programy, názory kandidátů, jejich diskuze s příznivci a sympatizanty strany (ale i jejich diskuze s politickými oponenty). Až se budou konat další volby, opět se nebudu zamýšlet nad tím, zda daná strana má nebo nemá šanci dostat se do parlamentu nebo třeba jen překročit tříprocentní hranici. Jediné, čím se budu řídit, je, jestli ta strana odpovídá mým názorům a jestli jí do budoucna věřím (a samozřejmě počítám i s tím, že se můžu spálit a zvolit někoho, kdo moji důvěru zklame - i to se může stát, ale to mě neodradí od toho, abych nadále důvěřoval v to, že to v politice někdo může s občany myslet opravdu dobře).

Díky, pokud jste dočetli až sem. A dvojnásob díky, pokud na volby neprdíte a věnujete jim pozornost. Možná si spolu s klasikem říkáte "plivni si stokrát do moře, ono se nezpění", ale jiný klasik říká, že tisíckrát nic umořilo osla. Nenechte si současnou nevychovanou a arogantní politickou garniturou vzít chuť spolupodílet se na volbě těch, kteří nám výrazným způsobem budou po několik dalších let ovlivňovat životy.

6 komentářů:

 1. Hezky sepsáno. Toto koresponduje i s mým pohledem na věc.

  OdpovědětVymazat
 2. Ještě je dobré si uvědomit, že ve velkých stranách je spousta populistů, kteří se otáčí kam vítr vane. Pokud takový populista uvidí, že nějaká strana získala 3, 4 procenta hlasů tak je dost pravděpodobné, že pár bodů jejich programu převezme a třeba i prosadí.

  Prostě je potřeba, aby lidé dávali najevo svůj názor..

  OdpovědětVymazat
 3. Souhlas, taky volím malou stranu, když se to nepohne teď, za několik volebních období třeba ano :)

  OdpovědětVymazat
 4. Děkuji za názor na volbu malých neparlamentních stran... sám bych to neřekl lépe!!

  OdpovědětVymazat
 5. Jak jsem uz zminil jinde, 37 % hlasu slo v techto volbach neparlamentnim stranam, takze se zda, ze si Scalexovy nazory nekdo vzal k srdci. Viz http://databoutique.cz/post/33572305479/jak-vlastne-take-dopadly-volby

  OdpovědětVymazat
 6. Dovolil bych si přátelsky a drobně nesouhlasit ve dvou bodech:

  1. "Jednak přispěje k tomu, aby ostatní strany měly o krapítek procent méně." - proč je žádoucí, aby měly ostatní strany "o krapítek méně procent"? Je to něco v duchu známého pořekadla chcípla mi koza, tak ať sousedovi chcípne taky?
  Navíc při pětiprocentní diskriminační hranici mohu svou neúčastí ve volbách zvýšit některé "pidistraně" s málem, ale disciplinovaných voličů, procenta těsně nad pět, čímž defacto snížím podíl těch "zlých velkých" na moci tím, že příjdou o nějaké to křeslo.

  2. "Představte si morálně čistého člověka s velkými ideály, který založí politickou stranu, jež by mohla v české politice trochu zčeřit vlny toho zasmrádlého rybníka. A ten pak zjistí, že jeho strana dostala deset hlasů, což byly hlasy nejlepších kamarádů a nejbližší rodiny." Pominu-li fakt, že člověk s velkými ideály je zpravidla "mimoň" a jeho způsob uvažování nejsem sto pochopit, tak proč by ho tato skutečnost měla odradit víc, než to, že ho volilo dalších deset neznámých lidí? Není naopak hlasování "rodiny a nejbližších kamarádů" spíš motivem k tomu, abych do budoucna zapracoval na jiné věci, než jsou moje ideály a to na sebepropagaci?

  Ale jak už jsem řekl, jsou to přátelské přípodotky, neb jsem vlastně také takřka zarputilým voličem politických outsiderů.

  OdpovědětVymazat

Toto je soukromý prostor, v němž vládne despotický majitel blogu, který si tímto vyhrazuje právo neslušné či obtěžující komentáře mazat a jejich autory pověsit za koule do průvanu - a to bez ohledu na jejich pohlaví.