čtvrtek 30. srpna 2012

Jak vidím soutěžící z Farmy

Je to pár dní, co na TV Nova skončila reality show Farma, ze které jsem psal každodenní rekapitulace. V nich jsem se snažil nedávat příliš najevo, co si o jednotlivých hráčích myslím. Moje rekapy sice bývají hodně subjektivní záležitost, ale přeci jen se v hodnocení soutěžících občas držím zkrátka, abych přespříliš neovlivňoval mínění diváků - i když v případě Farmy, kde o vypadávání soutěžících diváci nerozhodují, to nebylo tak žhavé.Teď, s odstupem času, plním svůj slib a publikuju článek, kde otevřeněji napíšu, jak na mě který soutěžící působil a co si o něm myslím.

Zdůrazňuju, že obrázek o každém člověku jsem si udělal  ze sledování televizních sestřihů, necenzurovaných dílů a deníků, které soutěžící natáčejí a dále z jejich veřejné komunikace na sociálních sítích a internetových diskuzích (šlo zejména o facebookovské komentáře). Do značné míry se tak může stát, že hodnotím něčí mediální obraz (který ovšem on sám výrazně vytvářel) a že v reálném netelevizním světě se dotyční mohou chovat jinak. Nicméně ve světě reality show se pohybuju dost dlouho na to, abych poměrně rozeznal, co je lidská přirozenost, co nasazená maska a sociální role, a co umný televizní střih a dramaturgický záměr.Předestírám ještě jednu věc: nikdy v žádné reality show nikomu nevyčítám hraní, předstírání, intrikaření a kutí piklí. Jde o hru a "být sám sebou" v ní není žádný benefit, za který by u mně někdo získával výraznější množství kladných bodů. Samozřejmě, že když někoho vidím v jeho přirozené poloze a je mi ta poloha sympatická, že jsem rád. Ale zrovna tak oceňuju, když někdo vydrží svoji masku nesundat po celou hru a ta maska jej dovede třeba i k vítězství. 

Ale teď už dosti plkání a vzhůru do Grünbachu. Teda vlastně na Farmu.David Hudák - podle mě extrémně nejistý a zakomplexovaný člověk, který svoji nejistotu schovává za chlapácký vzhled a chování. Na to, jakou tragédii prožil ve svém soukromém životě, bych od něj čekal podstatně více empatie a sociální inteligence. David se nechá snadno zmanipulovat a aby to nepřiznal, tak se na oplátku snaží manipulovat ostatní. Nepostrádá určité charisma, které mu k té manipulaci dává značnou výhodu. Má-li nepřítele, je to nepřítel "na život a na smrt". David nevzdá boj, dokud ho nezadupe do země. Má sklon k lynčování a dovede pro to zneužít dav, aby své jednání ospravedlnil. Sám se vidí jako dobrý vůdce, který plní přání své skupiny. Pro mě je David typickým představitelem mužů, kteří si pořídí velké terénní auto, pitbulla a chodí do posilovny dělat bojové sporty. Ne, to vůbec není o velikosti pinďoura, to je o velikosti sebejistoty. David ji má nízkou a dělá vše proto, aby své okolí i sebe samotného přesvědčil, že to tak není.


Jakub Reithmaier - jeden z nejinteligentnějších hráčů na Farmě. Svým přístupem samozřejmě vyvolával značně kontroverzní reakce, ale musím říct, že mě opravdu bavil a bylo vidět, že to má dobře promyšlené. A protože byl velmi dějotvorným hráčem, štáb ho  využil i pro své hry a obraty. Proč si myslím, že je Kubí velmi chytrý? Dost napovídá jeho kultivovaný projev. Dále to, jak daleko se dostal, i když prakticky (až na výjimky) nedodržoval pravidla a nevykonal mnoho práce. Dokázal se v očích ostatních dostat na pozici "než se s ním hádat, to to radši uděláme sami". V reálném životě je to samozřejmě na facku, ale v reality show je to prostě jedna z možných herních strategií. A jak bylo vidět, tak poměrně úspěšná. Zajímalo by mě pouze to, zda jeho dvě rozhodnutí (neurčit farmáře týdne a později vrátit do hry Milana) byla skutečně jeho, nebo zda mu tyto věci byly doporučeny štábem. 


Sára Sihelská - zatím ještě nevybouřené a nevychované telátko, které si svoji pozici ve světě bude muset teprve najít. Zatím vidí smysl života hlavně v pařbách a užívání si. Čím hlučněji, tím lépe. Usedlí strejcové jako Milan Buriánek nebo Scalex nad tím obracejí oči v sloup, ale holt, část mladých lidí je prostě taková (a zaplaťpámbů za to, že jiná část mladých lidí taková není). Z herního hlediska se mi Sára hodnotí těžko. Ona si šla užít soutěž, najít nové kámoše, žádnou strategii neměla naplánovanou a pro mě byla v podstatě zbytečnou hráčkou, takovou výplňovkou do počtu. Její ostrá protimilanovská reakce v závěru duelu Milan-Šárka svědčí o tom, že leccos nechápe a v mezilidských vztazích ještě hodně tápe. Sára byla ze všech účastníků nejméně dospělá, ale to je něco, co vyřeší jen a pouze čas a další životní zkušenosti.


Milan Buriánek - pro mě nejzábavnější a nejsympatičtější hráč, který ale bohužel nerozuměl žánru reality-show a nepochopil, jak vypadá vítězná strategie. Netuším, proč si zvolil strategii "všechny strašlivým způsobem naseru", protože kdyby zůstal přirozenější, tak by si možná získal na Farmě více spojenců, třeba i díky svému humoru. Milan mi přijde jako "věčný outsider". Člověk, který o sobě ví, že má určitou hodnotu a který je přesvědčený, že ostatní tu hodnotu nevidí. A tak se úmyslně chová tak, aby to ještě více zdůraznil a podpořil. Aby se mohl "rochnit" v tom, jak ho nikdo nechápe. V případě skoro všech sporů Milana s někým jsem byl jednoznačně na straně Milana. Škoda, že nesledoval alespoň první slovenskou Farmu, aby pochopil, co je tou správnou strategií. Myslím si, že kdyby to vzal za správný konec, mohl by se klidně stát vítězem on.


Jana Stránská - přemýšlím, jak být co nejtaktnější, ale v tomhle případě se mi to asi moc dařit nebude. Jana je v mých očích koncentrované zlo, zloba, nenávist a závist. Je to ten typ lidí, kterému se snažím nepřijít do cesty a celý život se vyhýbat. Jednoznačně je to silná žena, která se o své místo na slunci umí porvat, ale je to chůze přes mrtvoly, je to chování bez skrupulí, občas i velmi zákeřné. Není příliš divu, že právě Jana se spolu s Davidem nejvíc vyžívala v manipulování davu proti Milanovi. Jana má dost pomýlené sebehodnocení, sama sebe vidí úplně jinak, než jak ji vidí ostatní. Je rychle startovací a s ničím se nemazlí - což považuje za svůj klad. Její slova jsou často v rozporu s jejím chováním a kdo umí číst řeč těla a řeč očí, ten to mohl vidět i na Farmě.Libuše Vostrá - další velmi dobrá hráčka. Svoji strategii měla dobře promyšlenou, zašila se v kuchyni a stala se na dlouhou dobu nepostradatelnou. Musela počítat s tím, že mladí hráči se proti ní budou vymezovat a nezbývalo jí, než doufat, že se ve hře nějakým zázrakem udrží. Kdyby byl až do konce hry nedostatek jídla, měla by to snazší - uměla vařit hospodárně i z mála surovin. Jenže v závěru hry přišly lukulské hody a jídla byla spousta. Odměna za odstoupení Libuše byla oboustranně výhodná - Líba, která by na vítězství nedosáhla, přišla k penězům, štábu to zase pomohlo rozbít selanku a jistotu na Farmě. Z hráčského hlediska hodnotím Libuši jednoznačně pozitivně a musel jsem se vždycky smát, když ji ti největší manipulátoři a stratégové obviňovali z toho, že "hraje a jde přes mrtvoly". Typické křičení zlodějů "Chyťte zloděje!"


Jiří Král - hráč, který sám sebe považoval za tak dobrého hráče, až sám sebe porazil. Zdánlivě to měl pod kontrolou. Snažil se být hráčem vtipným, získával si na svoji stranu řadu hráčů, v deníčcích působil na diváky. Rozdával humor, ale v deníčcích přinášel různé psychologické vhledy a všelijaká moudra, aby byl veřejností vnímán jako ten nejlepší na Farmě. Evidentně měl nakoukáno docela dost reality show včetně zahraniční Farmy, ale po několika týdnech na Farmě začal ztrácet ostražitost a svoji masku, se kterou do hry šel. Velkou chybou bylo, že svým humorem dost často přisypával sůl do ran ostatních hráčů. S některými z nich měl konflikty. A i ti, s nimiž konflikty neměl, to vnímali a neviděli ty konflikty rádi. Jirka počítal s tím, že se dostane do finále a že díky vtipům bude u veřejnosti oblíbený a získá tak cenný bod k dobru. Ostatní ale raději ocenili nekonfliktní Šárku, než středněkonfliktního Jiřího.  Je škoda, že Jiří velmi rychle ztratil nadhled. Ale nějaký komediální a imitační talent má, to se musí nechat. Jenže za to se Farma nevyhrávala...


Jana Kadeřávková - pro mě jedno z největších překvapení na Farmě. Tanečnici a striptérku jsem považoval za někoho zbytečně nasazeného štábem, aby tam vyvolával erotické dusno a aby vystrkoval prsa, když se nebude dít nic zajímavého pro bulvár (tuto roli Janě nakonec vyfoukla Sára, stačila trocha šňapsu). Jana je poměrně nevzdělaný a nepříliš inteligentní člověk. Ale zároveň je velmi nekomplikovaná v tom nejlepším slova smyslu. Je upřímná a přímá, na nic si nehraje, v ničem nehledá problémy a když problém přijde, tak ho vyřeší tak nejlíp, jak umí, bez okecávání, bez vymlouvání. A na rozdíl od některých jiných žen na Farmě není zlá, zákeřná a podrazácká. Jana svoji účast na Farmě pojala jako reklamu na sebe samu a své tanečnické služby, ale mě rozhodně víc oslovila jako zajímavý člověk. Nemusíte mít závratné IQ a diplom z Harvardu, abyste byli cenní. Kdybych byl na Farmě a měl si tam hledat skutečné kamarády (ne jen herní parťáky), tak Jana by byla jedním z prvních lidí v hledáčku. Myslím, že od ní bych se nedočkal žádného podrazu a že bych za všech okolností přesně věděl, na čem jsem. 


Michaela Králová - pro mě nejzáhadnější bytost na Farmě. Velmi špatně čitelná. Její obličej byl většinou dost bez emocí, možná se je naučila skrývat, protože ví, jak je slabá. Je to snadno zmanipulovatelný člověk, se kterým ostatní zametají podle potřeby. Je oblíbená, ale mnohdy je oblíbená hlavně proto, že je tak ovládatelná. Když se dostane do  vedoucí pozice, musí být dost ztracená. Je to pro ní výzva, je to příjemné, ale ona není manažerský typ. Ona je bohužel také ten submisivní typ ženy, kterou nakonec uloví nějaký zakomplexovaný blbec a léčí si na ní mindráky. Upřímně doufám, že osud Michaele nic takového nedopřeje - potřebovala by vedle sebe hodného dominantního chlapáka, který umí svoji sílu napřít správným směrem a který Michaelu dobře povede. Jinak to dopadne jako na Farmě - pro dobrotu na žebrotu a s uplakanýma očima. A to si Míša nezaslouží.


Miroslav Tyrš - někdo mě na Farmě potěšil, někdo zklamal. Mirek patří do té druhé skupiny. Svým charismatem zapůsobil na ostatní a sám sebe s tichou podporou dalších hráčů se pasoval na jakéhosi leadera skupiny. Nenásilného... něco jako takový tichý moudrý rozvážný guru v pozadí. Hodně pracoval, nepouštěl se příliš do sporů. Občas ale na povrch problesklo něco nepříjemného - například infantilní humor namířený proti Milanovi a Libuši. Ochotně se zapojoval čím dál častěji do různých posměšků, začínal ztrácet nadhled a sám sebe více a více cítil jako morální autoritu Farmy. To byla cesta do pekel. Když se k tomu přidala neskrývaná závist (Libuščiny peníze) a později i popírání svých vlastních zásad (pozitivní myšlení versus to, co řekl Michalovi - že mu postup do finále nepřeje a že by hlasoval jinak), ztrácel Mirek jeden bod za druhým. Na konci hry už pro mě byl jen takovou prázdnou schránkou, ke které už jsem necítil žádné sympatie. A to navzdory tomu, že kouřil dýmku, což je i můj velký koníček. No... ale Stalin s Gottwaldem ji taky kouřili, takže z toho nebudeme dělat uzávěry. 8^)

Šárka Havrlíková - další velmi nečitelná soutěžící, u které doteď nevím, jestli se do finále dostala náhodou a nebo promyšlenou strategií. Na první pohled to vypadalo jako strategie "Kačenka z VyVolených", tj. "budu křehká a malinká a nikdo mi neublíží". Tomu nasvědčuje i její diblíkovství a její upozorňování na to, že je drobná. Na druhou stranu je vidět, že ve skutečnosti je to psychicky a částečně i fyzicky silná žena, která se s nepřízní osudu umí poprat, nebojí se pracovat a umí se prodat. Její největší devizou byla bezkonfliktnost. V případě všech sporů a hádek se držela stranou, hrála to na obě strany, ale tak šikovně, že si nikoho neznepřátelila. Když došlo před Finále na lámání chleba mezi ní a Jirkou, ostatní Farmáři dali přednost Šárce. A bylo to logické, nikdo s ní neměl problém a nikdo ji při žádném problému neviděl. S Jirkou to bylo horší. Šárka nakonec měla štěstí a dostala se do poslední dvojice. Tam sice prohrála, ale s Michalem už předem uzavřela dohodu o tom, že vítěz poraženému nějaké finance dá. Takže škodná na tom nebude a její bezproblémová cesta soutěží je ukázkou pro mnoho dalších zájemců o účast v reality show: takhle se to dělá, pánové a dámy.


Michal Páleník - podobně jako Mirek Tyrš, i Michal prodělal během soutěže velkou změnu. Jen přesně opačným směrem. Ze začátku byl trochu drzý a floutkovský, na diskusním serveru Panáček v reality show si spolu s Jirkou vysloužili přezdívku "duo napřesdržku", což bylo hodně výstižné. Michal se ale čím dál více ukazoval jako pracant, ubral na vtípcích (tedy na těch urážlivějších), jeho občasné opilecké výstupy byly spíš roztomilé - Michal má štěstí, že má veselou opičku - narozdíl od Sáry, která se mění v ukřičenou rajdu. V poslední fázi hry jakoby Michal ještě více dospěl a zmužněl - psychicky. Najednou měl člověk pocit, že je na Michala spolehnutí a že už to není takové rozjívené děcko jako na začátku. Michal to sám potvrdil i v hovorech na kameru, kde uměl leccos výstižně pojmenovat a kde dost střízlivě viděl i ostatní soutěžící. Na Farmě prožil celý čas, odvedl spoustu tvrdé práce, udělal velký osobnostní pokrok a z mého pohledu to byl skutečně on, kdo si výhru zasloužil nejvíce. 


Takový je tedy můj pohled na účastníky Farmy. Netvrdím, že správný, na to tu sebranku prakticky vůbec neznám. Možná jsem někomu zbytečně naložil a jiného si příliš idealizuju. Odvolávám se na svá slova z úvodu a na to, podle čeho jsem soutěžící hodnotil.

Co vy? Vidíte to stejně? Nebo někoho vidíte úplně jinak než já?

4 komentáře:

 1. Tak Scalexi, pěkně jsem se nachechtala :) Napsal jsi to moc pěkně a vlastně s tím hodnocením všech, musím jen a jen souhlasit. Sledovala jsem Farmu až na poslední díl, vyvrcholující, ale ten si někde najdu a ještě ho zkouknu i když už to bude bez překvapení. Tvůj článek byl zábavnější než někteří farmáři :D :))

  OdpovědětSmazat
 2. Nemám televizi a Farmu jsme neviděl. Přesto jsem jí neunikl, a tak jsem se ledacos dozvěděl. :) Tady ten rozbor soutěžících je fajn, rád a se zájmem jsem si početl.

  OdpovědětSmazat
 3. Mám trochu jiný pohled na Janu S. Podle mě to byla "ženská od rány", která nebyla ve skutečnosti zlá. Bavila mě hodně a podle mého kdyby v soutěži vydržela déle, bylo by to pro pořad velké plus. Jinak u všech to mám stejné, Jirka s Mirkem jsou pro mě největší zklamání. Z bavičů se stali ztroskotalá individua.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jistěže by to pro pořad bylo plus, ta by tam způsobila pěkné zvraty, ale názor na ni neměním, z části jsem si ho totiž vytvořil už před Farmou, protože Jana S. byla v reality show Hledá se táta a máma a už tenkrát mi v hlavě cinkal varovný zvoneček. Ve Farmě jsem si leccos do obrazu dokreslil a o zbytek se postarala sama Jana na Facebooku.

   Ženské od rány obecně moc nemusím, ale to je věc osobních preferencí. Mám raději nenápadně silné ženy jako je Šárka. Zdánlivě slabé tintítko, ve skutečnosti dříč, který se umí životem dobře protlouct a umí se poprat s nejedním problémem.

   U Jany mi vadila zákeřnost; hlavně ta, která vyplývala z Deníků a necenzurovaných verzí. Podrazy v rámci herní strategie beru, ale od toho pak jsou ty Deníky, kde hráč může nechat diváky nahlédnout pod slupku své strategie a může rozkrýt důvody svého jednání. U Jany jsem ale narazil jen na závist a zlobu.

   Smazat

Toto je soukromý prostor, v němž vládne despotický majitel blogu, který si tímto vyhrazuje právo neslušné či obtěžující komentáře mazat a jejich autory pověsit za koule do průvanu - a to bez ohledu na jejich pohlaví.